Dlaczego warto odkręcać zakrętki?

Akcję zbierania zakrętek zna już prawie każdy. Cel jest szczytny – prospołeczny, integrujący ludzi w działaniu na rzecz chorych dzieci (zakrętki zostają przekazane odpłatnie firmie recyklingowej, a za pieniądze z ich sprzedaży kupowane są wózki inwalidzkie lub opłacana jest rehabilitacja).

Stanowią one surowiec wtórny, który można przetworzyć m.in. na:

nowe zakrętki

opakowania

rury PCV

obudowy komputerów

Ich odkręcanie ma duże znaczenie w procesie recyklingu.

Dlaczego?

1. Butelki, które są pozbawione zakrętek można łatwo zgnieść, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość.

Jeżeli do pojemników trafiają butelki w swoim naturalnym kształcie (niezgniecione), to pojemniki szybko ulegają zapełnieniu – transport takich butelek (w dodatku dobrze zakręconych) wiąże się z transportem powietrza, a nie samego surowca. Zgniatając i odkręcając butelki oszczędzamy zarówno na kosztach odbioru selektów (mniej kursów pomiędzy miastem a zakładem zagospodarowania odpadów) oraz mniejszej emisji spalin do atmosfery.

2. Nakrętka wykonana jest z innego materiału niż butelka PET, dlatego zawsze muszą być one rozdzielone przed poddaniem ich procesom recyklingu – odkręcając je ułatwiamy w ten sposób pracę ludziom odpowiedzialnym za sortowanie odpadów.

3. Odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych jeszcze przed wysłaniem ich do odzysku muszą być odpowiednio przygotowane. W jaki sposób? Zostają zgniecione przez specjalne prasy - tłocząca płyta przesuwana jest w komorze zgniatania i zmniejsza kilkukrotnie objętość materiału mającego iść do recyklingu.

Czy zakręconą butelkę można w ten sposób sprasować? Oczywiście, że nie.

4. Jeżeli taka zakręcona butelka mimo wszystko trafi na wysypisko, to zajmie tam stosunkowo dużo jego cennej pojemności.

5. Zakrętki możemy wykorzystać także w bardziej kreatywny sposób, nawiązując do zasady, że nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się odpadem, powinno trafić do kosza.


1 2 3 4 5 6 7

Ciekawostką jest fakt wykorzystania plastikowych zakrętek do ozdobienia... elewacji domu.

Rosjanka Olga Kostina uzbierała w ciągu roku 30 tysięcy plastikowych zakrętek od butelek. Posłużyły jej one do stworzenia mozaiki zdobiącej jej dom. Połączyła ona w ten sposób ideę upcyklingu ze sztuką ludową. Na tym przykładzie widać, że wyobraźnia ludzka nie zna granic i dla każdej rzeczy, pozornie nam niepotrzebnej, możemy znaleźć nowe, nieraz całkiem zaskakujące zastosowanie.

zdjęcia © reuters/ilya naymushin

A Ty, co robisz ze swoimi zakrętkami?