Około 15 ton mniej azbestu w Lęborku dzięki dotacji w roku 2017

W tym roku dziesięciu mieszkańców Lęborka skorzystało z dotacji do usunięcia wyrobów zawierających azbest przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 6.580 zł  usunięto łącznie 14,91 ton płyt cementowo-azbestowych.

Dotacja w wysokości 75 % kosztów kwalifikowanych przyznana została przez WFOŚiGW na wniosek Gminy Miasto Lębork w ramach konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego" (edycja 2017).

Dotacja wynika z Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej pn. „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW. Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest”.

Akcja demontażu, transportu i utylizacji wyrobów azbestowych odbyła się w Lęborku po raz szósty i trwała od września do października br. Obejmowała nieruchomości przy ulicach: Modrzewiowej, Klonowej, Komuny Paryskiej, Sportowej, Chłopskiej (działka ogrodowa), Krzywoustego, Mieszka I, Drętowo i Kasztanowej. Poza tym z  posesji przy ul. Buczka (obecnie Nadmorska) usunięto płyty azbestowe zgromadzone luzem.

Usługę wykonała wybrana przez miasto w toku zapytania ofertowego firma Z.G.K GRONEKO Sp. z o.o.  z Mikorzyna w województwie kujawsko-pomorskim. 

Podobnie jak w roku ubiegłym, mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów związanych z usunięciem i utylizacją azbestu (pokryli jedynie koszt zakupu i montażu nowego dachu), gdyż zadanie finansowane jest nie tylko z dotacji przyznanej Gminie Miasto Lębork przez WFOŚiGW w Gdańsku, ale także z budżetu miasta.

W mieście pozostaje jeszcze ok. 630 ton wyrobów zawierających azbest, głównie pokryć dachowych na terenie 165 nieruchomości. Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” eternit należy usunąć do 2032 roku.