Latem szczególnie dbajmy o zwierzęta!

Pamiętajmy, że wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Konsekwencją  niewłaściwej opieki nad zwierzęciem mogą być odwodnienie i poparzenia.

Zwróćmy uwagę zwłaszcza  na zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

Pamiętajmy, że buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą może nagrzać się do temperatury 70 stopni Celsjusza, natomiast rozgrzany metalowy łańcuch może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.

Ważne jest, aby: 

- zwierzę miało stały dostęp do wymienianej co jakiś czas wody zdatnej do picia (jeśli pies wylewa wodę, należy przytwierdzić naczynie),  

- miejsce do schronienia było zacienione (niższa temperaturę zapewnia pokrycie budy papą lub drewnem, a nie blachą)  

- jeśli pies przebywa w kojcu, jego rozmiar był dostosowany do wielkości psa.

Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry (jeśli jest możliwość, najlepiej jest zrezygnować z tego rozwiązania)

Ignorowanie przepisów wynikających z ww. ustawy podlega sankcjom karnym (za niezapewnienie pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia grozi kara aresztu albo grzywny,  natomiast za utrzymywanie psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – kara pozbawienia wolności do lat 3.